Seneste opdateringer fra Midt- & Vestjyllands Politi på X: Vi efterlyser Sune Lundgren, som er kørt fra sin bopæl i Koldby igår. Vi er bekymret for Sune. Han er kørende i en sølvfarvet Peugeot 107 personbil med https://t.co/VtpLIAXmWY. GW22846. Såfremt man ser køretøjet eller Sune bedes man ringe til Midt- & Vestjyllands Politi på 114. https://t.co/4Gl9qAS1Vt
Seneste opdateringer fra Anklagemyndigheden v. Midt- og Vestjyllands Politi på X: 2 mænd på 21 og 29 år er i dag blevet varetægtsfængslet i 4 uger ved Retten i Holstebro for et hjemmerøveri begået i Struer i går formiddags. Fængslingen blev ikke kæret/ #anklager
På denne side kan du som borger i Thyholm og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og myndighedernes arbejde i lokalområdet. Vi samler informationer fra officielle kilder som politi, beredskab og andre relevante myndigheder, herunder Nordjyllands Politi, for at give et overblik over, hvad der sker i nærområdet.
Du kan blandt andet læse om udrykninger, døgnrapporter og politirapporter, hvor politiet informerer om deres indsats og hændelser i lokalområdet. Derudover bringer vi generelle opdateringer om hændelser som brand, ulykke, ambulancekørsel og situationer, hvor helikopter har været involveret. Vores formål er at give et sagligt og neutralt billede af myndighedernes arbejde, så du som borger kan følge med i, hvad der rører sig i dag og i den nærmeste fremtid.
Vi lægger vægt på at formidle informationerne på en sober og lokal måde, uden at gå i detaljer om konkrete sager eller hændelser. Siden er tænkt som en service, hvor du hurtigt kan orientere dig om de vigtigste begivenheder, der har betydning for trygheden og sikkerheden i Thyholm og omegn.
Siden opdateres løbende, så du altid kan holde dig orienteret om de seneste nyheder og myndighedernes arbejde i lokalområdet.